Beyaz Rusya (Belarus) uçak kargo ve hava kargo taşımacılığı ihtiyaçlarınıza uygun fiyatlarla hizmet veriyoruz. Türkiye merkezli veya Beyaz Rusya (Belarus) merkezli kargo gönderimlerinde hızlı ve güvenli telimat seçeneklerimizle farklı hizmetler sunabilmekteyiz. İstediğiniz zaman firmamızla iletişime geçerek fiyatlar ve hizmet hakkında kapsamlı bilgiler talebinde bulunabilirsiniz.

Beyaz Rusya (Belarus) Hakkında

Kuzey Avrupa’da yer alan Beyaz Rusya ( Belarus ) ‘nın batısında Polonya, kuzeybatısında Litvanya, kuzeyinde Letonya, doğusunda Rusya Federasyonu ve güneyinde Ukrayna bulunmaktadır. 27 Temmuz 1990 yılında kurulmuştur. Yönetim biçimi demokratik cumhuriyettir ve bu yönetim şekli genel hatlarıyla cumhurbaşkanı ve başbakandan oluşmaktadır. Yüzölçümünün 207.600 km² olduğu ülkenin nüfusu ise 10.293.011’dir. Ülkenin başkenti Minsk şehridir. Ülkenin resmi dili Belarusça ve Rusça’dır. Yaklaşık olarak yüzde 82’sini Beyaz Rusların oluşturduğu ülkede Rus, Ukraynalı ve diğer etnik grupları da bulunmaktadır. Ülkede kullanılan para birimi Beyaz Rusya rublesi (BYR) ‘dir. Belarus, 6 eyaletten oluşmaktadır: Minsk, Brest, Mogilev, Gomel, Vitebsk, Grodno şehirleridir. Bu eyaletlerin içinde küçük, büyük şehirler bulunmaktadır. Beyaz Rusya’nın bir başka önemli özelliği ise Avrupa’da idam cezası veren tek ülke olmasıdır.

Belarus’ta ortalama sıcaklık şehirlere göre farklılık göstermektedir. Fakat genel olarak bahsedilecek olursa yılın sadece 40-45 günü tam güneşli ve sıcak geçer. Bunun dışında hava hep kapalıdır ve soğuktur. Kış mevsiminde -30 dereceye kadar düşen sıcaklıklarla karşılaşılması mümkün olmakla birlikte yaz mevsiminde 28 derecenin üstünde sıcaklıklara rastlanılmaktadır. Yılın 75-125 gün civarlarında kar görülür ve kar kalınlığı 15-30 cm arasında değişir.

Ekonomi açısından pek iç açıcı olmayan ve Avrupa’nın en kötü ekonomiye sahip ülkelerden biri olan Beyaz Rusya büyük bir enflasyon sorunuyla mücadele vermektedir. Milli gelirin çok küçük bir kısmını oluşturan tarım çok gelişmemiş, üretilen tarım ürünleri de ihracattan ziyade ülke içinde tüketilmektedir. En önemli itahalat ürünleri ise; gıda maddeleri, doğalgaz, endüstriyel hammaddeleridir. En büyük ithalat ortağı ise Rusya’dır.

Beyaz Rusya’nın en önemli şehri ve başkenti olan Minsk’in nüfusu yaklaşık olarak 2 milyondur. Beyaz Rusya’nın genelinde ulaşımın gelişmemiş olmasına karşın Minsk eyaletinde ulaşım gelişmiştir. Önemli bir ulaşım aracı olan Metro sadece Minsk eyaletinde bulunmaktadır. Metro dışında ulaşım Marshurutka adı verilen dolmuşlar bulunmaktadır. Beyaz Rusya’nın güney batısında bulunan Brest Voblastı eyaletinin yüzölçümü 32,000 km ² olmakla birlikte nüfusu 1,445,600’dir. Brest eyaleti 1939 yılında Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ile Batı Belarus’un birleşmesinden sonra kurulmuştur.

HIZLI TEKLİF ALIN

[contact-form-7 404 "Not Found"]